Rágcsálók tartása lakásunkban
Házi kedvenceink közül rágcsálók tartása a viszonylag egyszerű és kevésbé költséges feladatok közé tartozik. Mivel ezek az állatok nem igényelnek túl sok gondozást ezért bátran választhatjuk őket gyerekeink első kedvencének.
Tartásuk:
Elhelyezésükhöz alkalmas az üvegből készült terrárium, vagy a fémből készült ketrec, a műanyag doboz viszont nem alkalmas kisállatok tartására. A terrárium könnyebben tartható tisztán, a ketrecben viszont kedvencünk otthonosabban érezheti magát. Mindenképpen fontos, hogy figyeljünk arra, mekkora helyigénye van kisállatunknak. Ha megvan az ideális lakhely, a lakásban is megfelelő helyet kell találnunk számára. Száraz, huzatmentes, de ugyanekkor jól szellőztethető pontot kell keresnünk, emellett célszerű a terráriumot derékmagasságba és nem a földre helyeznünk.
Kedvencünk és saját környezetünk kellemessé tétele miatt is fontos a terrárium vagy a ketrec rendszeres takarítása. Alomnak használhatunk friss faforgácsot, esetleg szalmát, száraz füvet, pelyvát, amelyeknek jó a nedvszívó képessége. Ezzel 4-5 cm (de minimum két ujjnyi) vastagon kell beteríteni a ketrec alját.
Naponta ellenőrizzük a terráriumot, és az el nem fogyasztott gyümölcs- és zöldségdarabokat gondosan távolítsuk el, hiszen ezek hamar romlásnak indulnak. A szennyezettebb területeket szintén naponta célszerű eltávolítani, hetente egyszer pedig csináljunk nagytakarítást. Havonta egyszer meleg fertőtelítőt tartalmazó vízzel mossuk ki az üvegterráriumot, vagy a ketrec műanyag tálcáját.
A rendszeres mozgás és a játék minden állat számára nélkülözhetetlen. Ennek biztosítására számtalan játékot és kiegészítőt vásárolhatunk. Kedvenceink előszeretettel használják például a mókuskereket, amelyből ajánlatosabb a zárt változatot választani, amelyből nem tud a kis állat kipottyanni.
Táplálkozásuk:
Díszállat kereskedésekben számtalan előre csomagolt eledelt kaphatunk, amelyek bármely faj etetésére alkalmasak, ezek képezhetik az alaptakarmányt. A magkeverékek kukoricát, búzát, napraforgómagot, lucernarudacskákat és szárított zöldségeket tartalmaznak. A magok etetése mellett fontos, hogy figyeljünk kedvencünk változatos étrendjére. Naponta biztosítani kell a megfelelő mennyiségű és összetételű zöld takarmányt, amely lehet zöldség, gyümölcs, vagy szabadon termő növény, hiszen a vitaminok fő részét innen tudják megszerezni. Ez lehet frissen szedett zöld fű, gyermekláncfű, pásztortáska, tyúkhúr, lóhere.
Rágcsálóink a zöldség és gyümölcs féléket is kedvelik, fontos, hogy ezeket alaposan megmosva és szárítva adjuk. Zöldségek közül adható a paradicsom, uborka, brokkoli, kis mennyiségben a saláta. Nagyobb adagban kerülendőek a puffasztó hatású zöldségek, a hüvelyesek, a káposzta és a karalábé. Burgonyát magas keményítő tartalma miatt nem célszerű adni. Gyümölcsök közül legcélszerűbb az almát választani, másból csak egészen kis adagot adjunk, a banán és a citrusfélék pedig kerülendőek.
Mértékkel adhatunk még ezen kívül rizst sovány túrót, tojást, szójacsírát. A lisztkukac a tücsök és a vándorsáska etetése az állat fehérjeellátása miatt fontos.
Amennyiben választott kedvencünk tengerimalac a naponta adagolt friss széna is nélkülözhetetlen a normális vastagbél működéshez.
Az a szemlélet, mely szerint a rágcsálóknak nincs szükségük külön ivóvízre, téves. Főként a nyári melegben a zöldségből és gyümölcsből nyerhető folyadék mennyisége nem elegendő. Az itatáshoz legegyszerűbb megoldás, ha önitatóval látjuk el a ketrecet, ez nem dönthető fel mint az alomra helyezett tálak. Az önitatókat könnyen fel lehet szerelni a ketrec falára és ha folyamatosan gondoskodunk friss ivóvízről, kedvencünk maga döntheti el mikor és mennyi folyadékot fogyaszt.
Mivel kedvencünk fogainak folyamatos koptatásra van szüksége, fontos, hogy biztosítsunk számára valami állandó rágcsálnivalót. Ez lehet permetezetlen faág, széna, szalma, de a legjobb megoldás a speciálisan erre a célra készült rágóbot. A száraz kenyérhéj nem a legjobb választás, mert a rágás közben termelődött nyáltól könnyen felpuhul és hamar elkezd penészedni.
Betegségeik:
Megfelelő tartás mellett rágcsálóink ritkán betegednek meg, de gyakori, hogy gondozási hiba miatt jelenik meg betegség, vagy teremtünk betegségre hajlamosító tényezőt. Ezek az okok leggyakrabban a nem megfelelő méretű, sérülésveszélyes vagy helytelen elhelyezés, a rossz táplálás, valamely tápanyag hiánya, huzat, hőingadozás, kezeletlen sérülések, a higiénia hiánya.
Ha az állat viselkedése huzamosabb időre megváltozik, étvágytalanságot, hasmenést, köhögést, tüsszögést, szőrhullást vagy csillapíthatatlan vakarózást tapasztalunk célszerű azonnal állatorvosi segítséget kérni.
Dr. Losó Viktória
|