Duprasi (zsírfarkú) egér - Története és tartása
Megjelenése
Testük hossza körülbelül 10 cm-es, a farok hossza körülbelül 5 cm-es. Az aprócska jószág mindössze 40 gramm, teste kerek, kissé lapos, a nyaki része nem különíthető el pontosan. Hosszúkás, rókára emlékezető, kiugró arca és nagy ovális fekete szeme van. Fülei rózsaszínek, mélyen ülők, lábai rövidek. Szőre bolyhos, pihés és igen puha, színe pedig a háti részen és a fejen sárgásszürkés, a hasán fehér. Összességében tehát sokkal inkább hasonlít a hörcsögre, mint az egérre. A farkában ugyanolyan módon tárolja a zsír és a vízet, mint a teve a púpjában.
Eredete
Észak-szaharai (észak-nyugati Egyiptom, Líbia, Tunézia és Algéria). Ritka növényzetű homokos dűnéken, sziklás sivatagokban él.
Etetése
A zsírfarkú egér, ahogy azt hegyes orra sugallja, főként rovarevő, de növényeket is eszik. Fogságban lehet neki adni magkeveréket amilyet pl. a mongol egér vagy a hörcsögök is kapnak. Szereti a lisztkukacot, tücsköt, lepkét és szinte minden más rovart meg bogarakat. Ha nem akarsz neki rovarakat meg bogarakat adni akkor néha helyettesítheted száraz macskaeledellel. Mindezek mellett lehet adni némi zöldséget és gyümölcsöt, mint a sárgarépa, cikória, alma, stb. Ne adjunk neki túl sokat, mert a zsírfarkú egér, száraz területről származik. Túl sok magas nedvességtartalmú zöldségetől és gyümölcsötől, könnyen hasmenést kaphat. Ágak és gallyak (gyümölcsfák, fűz, nyír, mogyoró, bükk és a juhar) legyenek bent, ezek nem csak fogkoptatásra jó, hanem vitaminokban is gazdag. Mindig legyen neki friss víz akár itatóból, akár tálból is adhatjuk, utóbbi esetében célszerű az alomtól feljebb rakni, mert különben eláshatja.
Lakhatása
A legjobb számára a terrárium, minimum 60X40-es, ez elég 1-2 zsírfarkú egérnek. Mivel szeret ásni így bíztosítani kell számára a vastag almot. Alomnak használható forgács-széna keverék és homok is. Ha széna-forgács keverék választása esetén is gondoskodjuk homokfürdőről (madár- vagy csincsillahomok). Ez segít neki tisztán tartani a bundáját. Legyen még neki házikója és szereti a kereket is :)
Viselkedése
Magányosan vagy kisebb csoportokban élnek. Alkonyatkor válnak aktívvá. Fogságban úgy tűnik, egész nap alszanak, pedig nagyon rövid ébrenléti szakaszokat vált fel, egy hosszabb alvási periódus. Nagyon mélyen tudnak aludni. A zsírfarkú egerek nagyon aranyosak és szinte soha nem harapnak. Ellentétben a legtöbb egérrel, a tenyeredbe tudod venni és csak ott ül, nem zavarja, hogy tenyérbe van, így nem is próbál menekülni. Úgy tűnik, hiányzik belőlük a kíváncsiság, úgy viselkednek, mint az aranyhörcsögök. Sokat mosakszanak, szeretnek homokfürdőzni, ásni és kerekezni :)
A nőstények agresszívek lehetnek a hímekkel szemben, ezért inkább egynemű csapatokban vagy magányosan kell tartani. Egynemű csapatokban is lehetnek viták, pl a keréken vagy egyéb berendezési tárgyon, ezt hangos visítással jelzik a másiknak és megharaphatják egymás farkát is :(
A hím zsírfarkú egereknek - mint a legtöbb rágcsáló - megjelölik a területüket. Ennek nincs erős szaga, ugyanolyan mint a többi rágcsálónál.
Szaporodása
2 hónapos korában ivarérett, fogságban egész évben szaporodhat. A vemhesség időtartama 19-24 nap. Az átlagos alom méret 3-6 kölyök. Tenyészteni fogságban nehezen lehet. A nőstény igen agresszívvá válhat, ha terhes vagy szoptat, ilyenkor a hímet külön kell tenni, mert amúgy meg fogja támadni és sajnos meg is ölheti. A párzási meglehetősen szokatlan. A hím és a nőstény két lábra állnak és küzdenek. Miután sikeres volt a párzás, nincs semmi teendőnk, mint megfelelő alomanyagot és ellátást biztosítanunk. Nagyon jó anyák, a kölyköket 3-4 hetesen le lehet választani. Ezután minimum egy hónapig hagyjuk pihenni, mielött újból pároztatni szeretnénk. Fontos, hogy a zsírfarkú egér farka szép, kerek legyen, mert ez egyfajta útmutató az egészségi állapotára, ha nem szép, akkor nem szabad újból fedeztetni!
Nemek
A különbség a hímek és a nőstények között ugyanaz, mint a többi kis rágcsálónál. Felemelve a farkukat láthatjuk, a távolságot a két nyílás között. A távolság a hímeknél sokkal nagyobb, mint a nőstényeknél. Kifejlett hímeknél, látszik a nagy dudor a farok tövében, ami a herezacskó. A nőstény kölyköknél 2hetes korában látni lehet majd kopasz foltokat a hason, ezek lesznek a mellbimbók. Ezek a kopasz foltok hiányoznak a hímeknél, így meg lehet megkülönböztetni őket.
Betegség
Az egészséges zsírfarkú egér élénk, szeme csillog és puha a bundája. A beteg egér fásult és levert. A betegségeket megelőzni mindig jobb, mint a gyógyításuk - különösen a kis rágcsálóknál - ezért figyeljünk oda, hogy mindig megfelelően tartsuk! A legnagyobb fenyegetés számukra az alacsony hőmérséklet, hibás vagy rossz élelmezés, rossz tartási körülmények. A stressz is okozhat egészségügyi problémákat. Beteg egeret csak olyan állatorvoshoz szabad vinni, aki jártas a kisrágcsálók kezelésében.
http://www.petermaas.nl/gerbils/fattailedgerbils.htm
|