Sokcsecsű egér - Története és tartása
Praomys natalensis azaz a sokcsecsű egér. Volt már sok különböző tudományos neve, először 1834-ben fedezték fel. Volt már Rattus natalensis és Mus natalensis, Mastomys natalensis ami használatos volt, de most már általában Praomys natalensis-ként található meg. Praomys natalensis a legújabb (=korrekt) neve. Bár ez a faj az úgynevezett "egér", de épp olyan közeli rokonságban van az patkányokkal, mint az egerekkel. Számos olyan faj ismert, amelyek szorosan kapcsolódnak Praomys natalensishez azaz a sokcsecsű egérhez. Mivel ennyi neve volt ezért még mindig használják a régebbi neveit is pl. Mastomys natalensis-t, különösen a régebbi könyvekben és az interneten. Van néhány hivatkozás az interneten, ahol a Mastomys coucha nevet használják, ami egy teljesen más faj, pedig a szóban forgó faj valójában a Praomys natalensis.
Származás:
Dél-Afrikából származnak. Nagyon kártékony rágcsálók, csak úgy mint nálunk a patkány vagy az egér. A sokcsecsű egér (Praomys natalensis) a leggyakoribb rágcsáló Afrikában.
Megjelenése:
Praomys natalensis nem nagy, talán kétszer akkora, mint egy egér, de nincs olyan szaga. A viselkedésre olyan, mint a patkány, nagyon barátságos és szociális tud lenni. Megjelenése, mint az egér. Amikor kifejlett egyedek feje és teste olyan - mint a kispatkányoké, a farok és lábak - egérszerűek. Általában 40-80 grammosak (de 30-150 gramm sem szokatlan). Átlagos élettartamuk 2-3év. Kb. 25-27cm-es, ebből a fej és a test 15cm, a farok 11cm. Társas állat, így ne tartsuk egyedül, hanem azonos nemű társával! Az egyedül tartott sokcsecsű egér, gyakran válik depresszióssá, ebbe bele is halhat. Sajnos hajlamosak az osteoarthritis-re és az idősebb egerek a daganatos megbetegedésekre. A természetben nincs fajok közötti agresszió, azaz nem mutatnak agressziót egymással szemben. Nem védik a területüket és nem érzékenyek a környezeti változásokra. Fontos, hogy sose emeljük fel őket farkuknál fogva, mert nem bírja el a testét, így megsérülhet, leszakadhat. Hirtelen mozdulatokra, ha megijesztik vagy új helyen van akkor haraphat. Óvatosan próbáljuk naponta többször a helyén simizni, napról-napra szelídebbé válik :) A színek változóak, de mind agouti. Lehet barnás, vöröses, szürkés és sárgás.
Etetés:
Esznek magokat, rovarokat valamint a szeretik a zöldségeket. Fontos, hogy legyen, mindig friss ivóvízük. Szüksége van a száraz eleségre és
zöldségekre is. Száraz eleségek: széna, zöldségek, magvak (zab, rozs, búza, árpa, különféle madár eleség, napaforgó), sok köles és száraz kenyér. Mivel esznek rovarokat a természetben adhatunk nekik szárított és élő rovarokat. Ne adj neki túl sok zsíros magot, mert szőrük zsírossá válhat. Étrendjük 1/3 része legyen friss gyümölcs és zöldség. Imádják a sárgarépát és az uborkát.
Lakhatás:
Tarthatjuk terráriumban, ketrecben és műanyag terráriumban. Legalább 60X40cmes alapterületű legyen. A ketrec rácsközei ne legyenek nagyobbak 1,2mm-nél mert kiférnek. Mivel a sokcsecsű egér minden idejét leköti a rágás - amiben nagyon jó - érdemes betenni néhány ágat is amin kiélheti magát. Ritka, hogy a ketrec műanyag alját, vagy a műanyag terráriumot nem rágja meg, ezért a legjöbb számára az üvegből készült terrárium. Afrikai állatok és figyelni kell a belső hőmérsékletet. Szeretnek mászni, nagyon jó az egyensúlyérzékük. Ha teszünk be homokot egy tálba akkor homokfürdőznek :)
Szaporodás:
Terhesség a 21-23 nap. Normális esetben az átlagos alom 12kicsiből áll, a legnagyobb alomban (amiről hallottam) 22kicsi volt. A kicsik maradhatnak az anya mellett 5-6 hétig. A kicsik szeme 14-16 napos korukban nyílik ki. Szülés elött távolítsuk el a hím egeret, mert szülés után egyből teherbe ejtheti ismét a nőstényt. Ha a szülés elött nem készült fel az anya szervezete a terhességre - azaz ne megfelelő ellátást kapta - előfordulhat, hogy megeszi a kicsiket. Elég hamar ivarérettek, így a 4-5hetes kicsiket nemek szerint célszerű szétválasztani. Tenyészérettségüket 2-3 hónaposan érik el.
http://goto.glocalnet.net/natal/
|