Veserák - vesedganat
A vérvizelés, véres vizelet azonnali orvosi vizsgálatot tesz szükségessé. A vizeletben levő vér a veséből, a vesemedencéből, a húgyvezetékből, a húgyhólyagból és a húgycsőből származhat.
A vérvizelés fontos és riasztó tünet. Számos ok lehet a hátterében, akár rák is, különösen azokban az esetekben, ahol görcs, fájdalom nem kíséri. Feltétlenül orvoshoz kell fordulni a tünet megjelenése miatt!
A veserák tünetei
A veserák első tünete leggyakrabban a vérvizelés (hematuria), mely kisebb-nagyobb fokú lehet és fokától függően a vizelet különböző mértékű rózsaszínes, vöröses elszíneződését okozza. Vérvizelés esetén természetesen azonnal orvoshoz kell fordulni, aki megfelelő kivizsgálással deríti fel, hogy honnan származik a vérzés. A vérvizelés korántsem szükségképpen jelenti azonban veserák jelenlétét; a húgyúti fertőzés, a vesekövek és a vesét ért trauma is kiválthatja. Mindenesetre a vérvizelés a veserákos esetek mintegy 50-90%-ában kimutatható.
Másik szokványos tünet a deréktáji fájdalom, mely lehet tompa és lehet hasogató jellegű. Olykor pedig, ha a vese nagyobbra nő, a vesetájékon a bőrön át is tapinthatóvá válhat a daganat (ez csak az esetek kb. 10%-ában fordul elő).
Előbbi gyakoribb tünetek mellett, különösen a daganat előrehaladottabb stádiumában, kevésbé jellemző, általános tünetek - láz, rossz közérzet, gyengeség, súlyvesztés - is jelentkeznek. A veserák ereken belül történő terjedésének távoli következményeként pedig a betegek egy részénél a here körüli vénák tágulata alakulhat ki, mely a herezacskóban tömlőszerű képlet formájában tapintható. Ez azonban ritkán előforduló tünet és rendszerint csak előrehaladott veserák esetén lép fel.
Itt egy rövidebb összefoglaló a Vesedaganat-ról (http://drinfo.hu/vesedaganat), ez meg egy hosszabb összefoglaló a vesedaganatok felismeréséről és kezeléséről (http://sunrise.sote.hu/htsz/szokoly.htm)
"(neoplasma renis) A daganatos betegségek közül az egyik, a viszonylag ritka, de alattomos és általában életveszélyes a vesedaganat. Amennyiben későn kerül a beteg orvoshoz, kicsi a túlélés esélye, ezért nagyon fontos a korai felismerés ill. a kezelés mielőbbi megkezdése. A vesedaganat kiváltó oka nem ismert. Véres vizelet vagy köpet, fájdalom, fáradékonyság, súlycsökkenés, esetleg mellbimbó váladék esetén – a rosszindulatú daganatra való utalás miatt – azonnal orvoshoz kell fordulni. A rosszindulatú vesedaganat megnevezése Grawitz-tumor, orvosi nevén hypernephroma. A vesedaganatok háromnegyede ilyen jellegű tumor. A rosszindulatú vesedaganat csak radikális módszerrel gyógyítható, s ez a tumor műtéti eltávolítása.
http://drinfo.hu/component/option,com_glossary/Itemid,99999999/catid,185/func,view/term,vesedaganat/"
|