Tályog
A tályog (abscessus) a környezettől élesen elhatárolt, betolakodott, gennyes folyamat (gennygyülem).
A gennyes elváltozást általában valamilyen gennykeltő baktérium ( Staphylococcus) okozza. A gennyesedés és a tályogképződés a szervezet bármely részén kialakulhat. A kezeletlen, esetleg elkapart tályog elfekélyesedhet. A bőrfelszín hosszan tartó, krónikusan nem gyógyuló, fertőződésre, további gennyesedésre hajlamos, hámhiányos terület alakulhat ki.
A tályog kialakulása
A gennykeltő baktérium a szervezetben bárhol gennyesedési folyamatot kelthetnek, ennek nyomán tályog alakulhat ki. A tályog környékén rendszerint gyulladásos reakció alakul ki.
A tályog kezelése
A gennyes tályog csak a genny kiürülése után gyógyul, ezért ha a tályogüreg önmagától nem nyílik meg, sebészi úton meg kell nyitni és ki kell üríteni. Felületes tályogok esetén a beavatkozást rövid narkózisban végzik. Nagyobb vagy belső szerveket érintő tályog esetén a beavatkozás általában kórházi ellátást igényel.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A tályog és a fekélyesedés ritkán gyógyul meg önmagától. Láz, egyéb tünetek és szövődmények kísérhetik. A komplikációk elkerülése érdekében minél hamarabb vigyük az állatot orvoshoz!
Az orvos teendői
Az orvos megnyitja és kiüríti a tályogot. A sebet naponta át kell kötni, és az esetleg újratermelődő gennyet ismételten el kell távolítani. A tályog a kiürítés után rendszerint problémamentesen gyógyul.
A betegség lefolyása
Rendszeres kötéscsere és sebkontroll mellett a tályog szövődmény mentesen gyógyul. A kezeletlen, elhanyagolt seb vérmérgezést idézhet elő.
FONTOS!
A fejen jelentkező gennyesedés különösen problematikus, mert szinte azonnal mindenki meg akar szabadulni a szépséghibától, ezért gyorsan "kinyomja" a gennyes csomót.
A száj vonalától felfelé elhelyezkedő tályogokból azonban a genny gyakran a mélybe tör, befelé ürül, így valamelyik véredénybe, nyirokútba, illetve az agyidegek mentén a koponyaüregbe juthat. Az ilyen gennyesedés súlyos életveszélyes szövődményeket okozhat!
|